DENIOS Sp z.o.o
ul. Słoneczna 26
05-816 Michałowice

Tel.: 22 279 40 00
Fax: 22 279 40 01
E-Mail: info@denios.pl
Internet: www.denios.pl

Okulary ochronne

(51 artykuł w 51 wersjach)

Okulary ochronne chronią oczy przed ciałami obcymi, takimi jak opiłki metalu czy drewna. W zależności od modelu, zapewniają również wystarczającą ochronę podczas spawania lub manipulowania gazami przemysłowymi. Tutaj możesz znaleźć odpowiednie okulary ochronne dla swojej firmy.

Filtr
Sortierung
51 z 51 produktów
Dzielimy się z Tobą naszą wiedzą!
DENIOS Academy

Zapraszamy do skorzystania z wiedzy naszych ekspertów podczas szkoleń otwartych lub indywidualnych w siedzibie klienta lub w formie online.

Wiedza na ten temat

Ładowanie ...

Okulary ochronne od DENIOS

Po co okulary ochronne?

Urazy lub uszkodzenia oczu mogą łatwo powstać i pociągnąć za sobą długotrwałe następstwa. Przepisy PN EN 166 regulują sytuacje, w których należy nosić ochronę oczu. Według nich noszenie okularów ochronnych jest obowiązkowe, jeśli może dojść do uszkodzeń przez:

  • czynniki mechaniczne (pył, odłamki, wióry itp.)
  • ciecze (kwasy, ługi itp.)
  • promieniowanie (promienie UV, światło podczerwone)

Zależnie od sytuacji należy wybrać odpowiednie okulary ochronne. Istnieją różne gogle, z których każdy jest przeznaczony do pracy w określonych warunkach i wyposażony np. w filtr UV.

Które okulary ochronne są właściwe?

Okulary ochronne są dostępne w wielu różnych wersjach, które należy nosić w zależności od środowiska pracy. Które okulary ochronne są odpowiednie w danym momencie, można stwierdzić na podstawie ich oznaczeń kodowych:

  • Typ filtra: Określa, czy chronią okulary przed promieniowaniem i przed jakim.
  • Poziom zabarwienia: Wskazuje, czy same gogle są zabarwione, a jeśli tak, to w jakim odcieniu.
  • Skrót nazwy producenta: Przedstawia skróconą nazwę producenta.
  • Klasa optyczna: Okulary ochronne podlegają klasyfikacji, która określa, jak wysokie są wymagania dotyczące parametrów optycznych.
  • Wytrzymałość mechaniczna: Pokazuje, jak odporne są okulary ochronne na działanie czynników mechanicznych.
  • Inne oznaczenia ochronne: Oznaczają inne cechy ochronne, które nie mieszczą się w pozostałych kategoriach, takie jak łuki lub odbicia.

Czytelne kodowanie pomaga również w doborze właściwych okularów ochronnych

  • "bez" ryzyka/niebezpieczeństwa mechanicznego
  • Ciecze kapiące i rozpryskujące się
  • Pył o wielkości ziaren > 5 μm
  • Gazy, opary, mgły, dymy i pyły o wielkości cząstek < 5 μm 8 Łuk elektryczny w przypadku zwarcia w instalacjach elektrycznych
  • Odpryski metalu

Ponadto gogle różnią się także oprawą. Modele z zausznikami są odpowiednimi okularami ochronnymi dla osób noszących okulary, ponieważ można je po prostu założyć na zwykłe pomoce wzrokowe. Mimo że gogle pełnoogniskowe szczelnie osłaniają oczy, są one zazwyczaj odpowiednie również dla osób noszących okulary.

Przyciemniane czy bezbarwne?

Szybki bez filtra są przeważnie bezbarwne i mają współczynnik przepuszczalności światła powyżej 74%, czyli przepuszczają dużo światła. Nie odfiltrowują żadnych barw i możliwie mało utrudniają widzenie. Zapewniają natomiast ochronę przed uderzeniami odpryskujących części. Szybki przyciemniane mają za to działanie filtrujące, które dodatkowo chroni przed promieniami ultrafioletowymi, oślepianiem lub podczerwienią. Przykład: Szybki ochronne w kolorze zielonym stosowane są przeważnie do spawania, cięcia lub wypalania.

Odcień ten ma działanie równoważące i chroni oczy przed jasnym światłem podczas spawania i cięcia. Oprócz przyciemnienia w tym przypadku zastosowano także filtr podczerwieni. Skróty IR 1.7, IR 3, IR 5 i IR 7 oznaczają konkretny zakres zadań od pomocy przy spawaniu do cięcia tlenowoacetylenowego.

Obowiązki pracodawcy

W ramach oceny zagrożeń, która jest wymagana dla każdego stanowiska pracy i w każdym zakładzie (ustawa o ochronie pracy) wykrywane są wszystkie potencjalne czynniki ryzyka dla zatrudnionych. Pierwszą tego konsekwencją jest obowiązek zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń przez użytkownika. Zgodnie z wytycznymi pracodawca winien wykazać, że udostępnione środki ochrony indywidualnej, czyli także okulary ochronne, mają odpowiednią jakość i są zgodne z obowiązującą normą EN. W asortymencie DENIOS znajdują się wyroby znanych producentów, jak 3M, Honeywell i UVEX.

Zaloguj
Chętnie pomożemy!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Pon - Czw: 8:00 - 17:00 | pt 8:00 - 16:00