DENIOS Sp z.o.o
ul. Słoneczna 26
05-816 Michałowice

Tel.: 22 279 40 00
Fax: 22 279 40 01
E-Mail: info@denios.pl
Internet: www.denios.pl

Znajdź odpowiednią pompę w 3 krokach

Pompy umożliwiają bezpieczne i precyzyjne napełnianie np. z beczki do mniejszych pojemników. W zależności od wymagań dostępne są w różnych wersjach. Na przykład wielkość zbiornika, żądany napęd i co nie mniej istotne, przydatność pompy do napełnionego medium są ważne dla optymalnego doboru produktu. Poniżej pokażemy, jak znaleźć optymalną pompę do swojego zastosowania.

1. Co będzie pompowane?

Najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniej pompy jest pompowana chemia. Ciecze różnią się znacznie pod względem lepkości i właściwości chemicznych. Nie ma czegoś takiego jak pompa, która może przetłaczać wszystkie media w sposób zadowalający – a pompa musi oczywiście być również odporna na napełniane medium. W zależności od wymagań pompy są zatem optymalizowane pod kątem różnych substancji niebezpiecznych.

Pompy do produktów naftowych

Pompy te są zoptymalizowane do pompowania olejów mineralnych, biodiesla, olejów maszynowych, olejów hydraulicznych, emulsji chłodzących lub środków przeciw zamarzaniu.

Pokaż produkty

Pompy do chemikaliów, kwasów i zasad

Pompy te są odporne na chemikalia, kwasy, zasady i środki czyszczące. Wybierz z szerokiej gamy dla szerokiej gamy zastosowań.

Pokaż produkty

Pompy do mediów palnych

Pompy używane w strefach Ex muszą spełniać surowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Specjalne pompy w wykonaniu przeciwwybuchowym są wyposażone w szeroką gamę funkcji i posiadają aprobaty ATEX i IEC EX.

Pokaż produkty

Pompy do żywności

Pompy te mają przyłącza dopuszczone do kontaktu z żywnością i charakteryzują się wysoką jakością powierzchni, szczególnie do transportu żywności, kosmetyków lub farmaceutyków. Dostępne są również modele do oleju rzepakowego lub roślinnego.

Pokaż produkty

Dobierzemy odpowiednią pompę do Twojej chemii

Nie wiesz, która pompa jest odpowiednia dla Twojego medium? Wyślij nam kartę charakterystyki materiału na adres info@denios.pl, a my z przyjemnością doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie.

2. Jaki napęd pompy jest najwygodniejszy?

Ręczne, elektryczne, akumulatorowe czy sprężone powietrze? Dostępne są różne systemy napędowe w zależności od tego, jak często i przy jakich szybkościach podawania chcesz używać swojej pompy. Podczas gdy pompy elektryczne i sprężone powietrze są zwykle przeznaczone do większych pojemników i przede wszystkim umożliwiają szybkie napełnianie dużych ilości, pompy ręczne są bardziej odpowiednie do okazjonalnego napełniania mniejszych ilości. Istotny wpływ na dobór układu napędowego ma również lepkość transportowanych mediów. Przy podejmowaniu decyzji między pompą elektryczną, akumulatorową lub pompą na sprężone powietrze ważne są połączenia dostępne podczas pracy. Pompy sprężonego powietrza często osiągają najlepsze wyniki w przypadku materiałów, które są szczególnie trudne do przenoszenia. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze zalety i wady różnych napędów pomp.

Pompy elektryczne

Pompy elektryczne to wypróbowane i przetestowane klasyki do napełniania i przenoszenia płynów z szerokiej gamy pojemników - od kanistrów po pojemniki IBC. Zapewniają wydajną i ergonomiczną pracę przy większych natężeniach przepływu i/lub przy regularnym użytkowaniu.

Do pomp elektrycznych
Korzyści
wydajne i ergonomiczne przy prawie wszystkich płynach
wydajne i ergonomiczne przy dużych natężeniach przepływu
nadają się do częstego i/lub stałego użytkowania
Wady
Wymagane podłączenie zasilania na miejscu

Pompy akumulatorowe

Pompy akumulatorowe umożliwiają niezależne od sieci, bezprzewodowe napełnianie i przenoszenie - idealne do użytku mobilnego, do elastycznego użytkowania na kilku stanowiskach roboczych i wszędzie tam, gdzie nie jest dostępna sieć elektryczna. Pompy akumulatorowe nadają się do mediów żadkch, wodnych do lekko lepkich. Aby uniknąć przerw w ładowaniu, baterie wymienne można zachować i po prostu wymienić.

Do pomp akumulatorowych
Korzyści
mobilne i elastyczne w użyciu
całkowicie niezależne od istniejących przyłączy elektrycznych
wydajne i ergonomiczne przy częstym stosowaniu z mediami żadkimi, wodnistymi i lekko lepkimi
Wady
nie nadają się do bardzo lepkich substancji

Pompy na sprężone powietrze

Pompa na sprężone powietrze jest szczególnie wydajna i dlatego często jest właściwym wyborem dla mediów, które są szczególnie trudne do tłoczenia. Należą do nich substancje o bardzo dużej lepkości, substancje ścierne lub substancje zawierające ciała stałe.

Do pomp na sprężone powietrze
Korzyści
nadają się do wyjątkowo lepkich i trudnych do pompowania materiałów
wydajne i ergonomiczne z dużymi natężeniami przepływu
nadają się do częstego i/lub stałego użytkowania
Wady
Konieczne przyłącze sprężonego powietrza

Pompy manualne

Pompy manualne działają ręcznie lub nożnie. Stanowią opłacalną alternatywę do okazjonalnego stosowania i małych ilości dostarczanych substancji o małej lepkości. Możliwe jest nawet pobieranie mniejszych ilości z większych pojemników, takich jak beczki: W zależności od modelu, rurkę zanurzeniową można dostosować do głębokości pojemnika.

Do pomp manualnych
Korzyści
mobilne i elastyczne użycie
niezależne od przyłączy
tanie
Wady
duże nakłady pracy i czasu przy dużych przepływach
nie nadają się do substancji lepkich
mogą nie być wygodne dla wysokich pojemników
niewygodne przy pracy ciągłej

3. Z jakiego pojemnika będzie pompowane?

O doborze pompy decyduje również zbiornik, z którego ma być przepompowywana ciecz. Ponieważ w zależności od tego, czy chcesz pompować z małych kanistrów, beczek czy IBC o pojemności 1000 litrów, pompa musi mieć odpowiednią głębokość zanurzenia i wydajność tłoczenia. Przyłącze pompy musi również pasować do gwintu odpowiedniego pojemnika. Oferujemy duży wybór różnych typów pomp - od minipomp po pompy zbiornikowe. Jeśli gwint nie pasuje, możesz użyć adaptera gwintu.

Pompy do zbiorników

Pompy do zbiorników nadają się do pompowania cieczy z mniejszych kontenerów. Należą do nich butelki, kanistry, balony czy mniejsze beczki do 60 litrów.

Do pomp do zbiorników

Pompy do beczek

Pompy beczkowe są specjalnie opracowane do napełniania i pobierania z beczek. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na odpowiednią głębokość zanurzenia dla danego rozmiaru rury i gwintu. Te ostatnie mogą się różnić, zwłaszcza w przypadku plastikowych pojemników.

Do pomp do beczek

Pompy do kontenerów

Pompy kontenerowe są przystosowane do 1000 litrów IBC i odpowiednio wysokiej wydajności. Mają świetną głębokość pobierania.

Do pomp kontenerowych

Pompy zbiornikowe

Posiadamy pompy do zbiorników o bardzo dużej głębokości zanurzenia i odpowiednie przyłącza specjalnie do napełniania ze zbiorników.

Do pomp zbiornikowych

Pompy do zadań specjalnych

Specjalne zastosowania wymagają również specjalnych pomp. Dlatego w obszernym asortymencie DENIOS znajdziesz również liczne pompy do specjalnych wymagań. Na przykład gazoszczelne pompy do bezwonnego napełniania silnie pachnących substancji, takich jak amoniak. Lub minipompy do bezpiecznego napełniania małych ilości w laboratorium. W naszym asortymencie znajdziesz również mobilne systemy pomp, które na przykład łączą wydajność pompy elektrycznej z optymalną elastycznością. Pompy przystosowane do pracy na sucho są rozwiązaniem do zastosowań wymagających opróżniania od dołu (odpływ podłogowy).

Wskazówki i akcesoria do bezpiecznego i ekonomicznego pompowania

Akcesoria do pomp dla większej wydajności

Aby uzyskać optymalne wyniki podczas napełniania i przelewania, w DENIOS możesz skorzystać z szerokiej gamy akcesoriów. Tutaj znajdziesz na przykład przepływomierze, wskaźniki poziomu lub kliny do beczek do przechylania beczek w celu optymalnego opróżniania. Pompy beczkowe mają zwykle odpowiedni gwint beczki dla danego obszaru zastosowania lub odpowiedni do materiału pojemnika. Do wszystkich innych zastosowań w naszym asortymencie posiadamy odpowiednie adaptery gwintowane do popularnych rozmiarów pojemników.

Akcesoria do pomp dla optymalnego bezpieczeństwa

Przed przystąpieniem do prac związanych z napełnianiem lub pobieraniem należy odpowiednio się przygotować i założyć odpowiednie środki ochrony osobistej (PPE). Obejmuje to przynajmniej okulary ochronne i rękawice ochronne. W zależności od tego, jaką substancję chcesz pompować i co określa instrukcja obsługi, możesz również potrzebować dodatkowego wyposażenia, takiego jak fartuch do ochrony ciała lub odpowiednia ochrona dróg oddechowych. Jeżeli prace są wykonywane przez osoby fizyczne, należy podjąć środki monitorowania, aby umożliwić szybkie udostępnienie środków awaryjnych w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej. Podczas pompowania cieczy łatwopalnych w celu odprowadzenia elektryczności statycznej konieczne może być zastosowanie środków uziemiających.

Ponadto należy podjąć środki ostrożności, aby powstrzymać wyciekanie. Ciecz może się wydostać, zwłaszcza podczas wyciągania pompy. Stojaki bezpieczeństwa do pomp beczkowych ze zintegrowanym pojemnikiem zbiorczym zapewniają tutaj niezawodną ochronę. Ale należy również zachować ostrożność podczas użytkowania. Wskazane jest wykonywanie prac z pompami wyłącznie w specjalnie wyznaczonych miejscach, które nie znajdują się w obrębie ciągów komunikacyjnych lub skrzyżowań. W razie potrzeby należy mieć pod ręką odpowiednie środki sorbcyjne. W celu złapania wycieków można postawić pojemnik na wannie wychwytowej, użyć specjalnych platform do napełniania i/lub użyć lejków do bezpiecznego odprowadzania płynów. W przypadku stałych stacji pompowania sensowne jest umieszczenie systemu ostrzegania o wycieku substancji niebezpiecznych SpillGuard® w odpowiednich wannach wychwytowych. Dzięki temu w odpowiednim czasie wykrywane są wyciekające substancje niebezpieczne i w tym przypadku uruchamiany jest alarm optyczny i akustyczny.

Chętnie udzielimy Ci porady!

Czy to przez telefon, e-mail, czy też osobiście w siedzibie Państwa firmy - chętnie pomożemy i doradzimy. Skontaktuj się z nami.

Fachowe doradztwo 22 279 40 00

Artykuły powiązane

Ładowanie ...
i

Informacje specjalistyczne na tej stronie zostały starannie opracowane zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. DENIOS Sp. z o.o. nie może jednak udzielić żadnej gwarancji ani przyjąć odpowiedzialności za aktualność, kompletność i poprawność zarówno wobec czytelnika, jak i osób trzecich. Wykorzystanie informacji i treści do celów własnych lub osób trzecich odbywa się zatem na własne ryzyko użytkownika. W każdym przypadku należy przestrzegać obowiązujących lokalnie aktów prawnych.

Zaloguj
Chętnie pomożemy!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Pon - Czw: 8:00 - 17:00 | pt 8:00 - 16:00