DENIOS Sp z.o.o
ul. Słoneczna 26
05-816 Michałowice

Tel.: 22 279 40 00
Fax: 22 279 40 01
E-Mail: info@denios.pl
Internet: www.denios.pl

Dźwigniki beczek Secu: nasi mistrzowie ergonomii

Ergonomia w miejscu pracy staje się coraz ważniejsza. Od dawna wiadomo, że ergonomiczne projektowanie miejsc pracy w istotny sposób przyczynia się do zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Z myślą o tym inżynierowie DENIOS opracowali nową linię wyrobów do bezpiecznego i ergonomicznego przenoszenia beczek pod nazwą "Secu". Na nasze pytania odpowiedział menedżer produktu Michael Beckemeyer.

Panie Beckemeyer, dlaczego ergonomia jest tak ważna przy obsłudze beczek?

Pomoce do transportu wewnętrznego i przenoszenia służą do ograniczenia do minimum użycia siły ludzkich mięśni. Zapobiega to na przykład często występującym urazom i problemom z kręgosłupem. Szczególnie podczas przenoszenia bębnów przemieszczane są duże i ciężkie ładunki, co zwykle oznacza duże obciążenie fizyczne. Ponadto czynności te wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wypadków. Przepisy prawne, takie jak rozporządzenie w sprawie przeładunku, wymagają stosowania odpowiednich środków pomocniczych w celu maksymalnego ograniczenia ryzyka. Oczywiście w tym kontekście ważną rolę odgrywa również skrócenie czasu przestoju. Z tych powodów dla nas, konstruktorów, ważne jest zapewnienie użytkownikowi bezpiecznego i łatwego w użyciu sprzętu do pracy. Dlatego nie tylko zwracamy uwagę na ergonomię w nowych projektach, ale także zoptymalizowaliśmy istniejące produkty do obsługi beczek pod kątem ergonomii.

Podczas opracowywania linii Secu, jednym z głównych punktów ciężkości była ergonomia. Skąd tak wysoki priorytet?

Ergonomia odgrywa coraz ważniejszą rolę dla naszych klientów, nie tylko ze względu na wymagania prawne. Świadomość problemów zdrowotnych jest coraz większa, podobnie jak zapotrzebowanie na wydajny sprzęt roboczy. W dzisiejszych czasach procesy muszą być realizowane coraz szybciej i przy coraz wyższych kosztach. Większa ergonomia nie tylko pomaga ograniczyć nieobecności związane ze zdrowiem i absencję w pracy. Ma również działanie zwiększające produktywność i wydajność. Tak więc oprócz aspektów zdrowotnych, korzyści ekonomiczne są również ogromne.

Co takiego robi Secu-Line, czego nie potrafią konwencjonalne urządzenia do przenoszenia beczek?

Konwencjonalne urządzenia do obsługi beczek są opracowywane raczej jako niezbędna pomoc w wykonywaniu okazjonalnych zadań, takich jak transport lub podnoszenie ciężkich beczek. Kryteria ergonomiczne odgrywają rolę, ponieważ należy przestrzegać pewnych norm i wartości orientacyjnych. Niemniej jednak do obsługi tych urządzeń zazwyczaj nadal potrzebna jest silna osoba, a z ergonomicznego punktu widzenia niekoniecznie nadają się one do częstego użytkowania.

Z drugiej strony, dzięki linii Secu chcemy zaoferować naszym klientom nowe optimum ergonomii. Produkty te zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający bezpieczną i ergonomiczną pracę nawet przy częstym użytkowaniu. Ostatecznie prowadzi to nie tylko do odczuwalnego odciążenia, ale także umożliwia szerszemu gronu pracowników wykonywanie zadań związanych z obsługą bębnów. Dlatego też podczas projektowania położyliśmy szczególny nacisk na ergonomiczne właściwości poszczególnych elementów i odpowiednio je zoptymalizowaliśmy.

Dobrym przykładem jest nasz wózek beczkowy Secu Comfort:

Wózek na beczki jest przystosowany do maksymalnego obciążenia 350 kg. W przypadku tych obciążeń użytkownik musi wykonać wysiłek o sile 200 niutonów (co odpowiada ok. 20 kg). Zaawansowana metoda dźwigni umożliwia bezpieczne podnoszenie i przenoszenie ładunku nawet osobom niedoświadczonym i słabszym fizycznie. Na przykład BG Bau podaje wartość 250 N jako maksymalną siłę potrzebną do wykonania jednej operacji, aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia użytkownika. Wózek do beczek Secu Comfort celowo zaniża tę wartość i umożliwia jednej osobie wykonanie do 40 operacji przeładunkowych przy pełnym obciążeniu w ciągu dnia.

Do wózka beczkowego Secu Comfort

W jaki sposób aspekty ergonomiczne zostały uwzględnione przy opracowywaniu innych produktów Secu?

Linia Secu składa się obecnie z 4 produktów: Oprócz wózka do beczek Secu Comfort w naszej ofercie znajdują się dwa podnośniki do beczek Secu Ex i Secu Drive oraz wywrotka do beczek Secu Plus.

Podstawową funkcją naszych podnośników bębnowych jest oczywiście podnoszenie i opuszczanie ładunku. W przypadku podnośnika bębnowego Secu Ex jest to realizowane za pomocą hydrauliki ze sterowaniem nożnym. Z zasady zdecydowaliśmy się na obsługę nożną, ponieważ jest ona znacznie łatwiejsza dla pleców niż obsługa ręczna. W trakcie prac rozwojowych wiele uwagi poświęciliśmy optymalnemu przeniesieniu mocy w zakresie udźwigu. W ten sposób na jeden skok pedału można uzyskać 24 mm wysokości podnoszenia. Wysokość pedału nożnego została dobrze przemyślana, dzięki czemu uzyskano również efekt oszczędzania energii. Jest on również wyposażony w gumową osłonę, która zapewnia bezpieczną pracę bez ryzyka poślizgnięcia się. Lufa jest opuszczana za pomocą oddzielnego pedału. Bezpieczna prędkość opuszczania jest już ustawiona fabrycznie i umożliwia szczególnie czułe opuszczanie. Po zwolnieniu pedału bębenek pozostaje na swoim miejscu.

Podnośnik bębna Secu Drive idzie o krok dalej w zakresie ergonomii pracy. W tym modelu podnoszenie i opuszczanie ładunku odbywa się bez użycia siły fizycznej. Procesy podnoszenia i opuszczania są sterowane elektrycznie za pomocą nowoczesnego napędu podnośnika wrzeciona. Jest to urządzenie niewymagające częstej konserwacji, niezawodne i zasilane dwoma wydajnymi akumulatorami litowo-jonowymi. W zależności od modelu, Secu Drive zapewnia wysokość podnoszenia do 1430 mm bez konieczności użycia siły ręcznej. Użytkownik steruje podnośnikiem bębnowym za pomocą elastycznego pilota, dzięki czemu nie musi stać za urządzeniem, jak ma to miejsce w przypadku ręcznego podnoszenia. Przeciążenia związane z pracą, które mogą często występować zwłaszcza przy przenoszeniu beczek, można znacznie zminimalizować dzięki temu sprzętowi roboczemu - Secu Drive jest zatem idealny do częstego podnoszenia. Na jednym ładowaniu akumulatora można wykonać do 60 cykli podnoszenia i opuszczania przy pełnym obciążeniu.

A co jeszcze jest ważne z punktu widzenia ergonomii poza podstawową funkcją?

Oprócz podnoszenia i opuszczania beczek, w naszych podnośnikach beczek uwzględniliśmy również wymagania dotyczące ergonomicznie optymalnej zdolności manewrowej. Dlatego stosuje się tylko specjalne zestawy kołowe skrętne na łożyskach kulkowych o niskim oporze toczenia. Oznacza to, że podnośniki bębnów można łatwo przemieszczać nawet przy pełnym obciążeniu i, w zależności od wersji podwozia, obracać o 360° na minimalnej przestrzeni. Dzięki "miękkiemu uchwytowi" zaokrąglona kierownica ma przyjemne właściwości jezdne. Wysokość uchwytu została zaprojektowana w taki sposób, aby osoby o różnym wzroście mogły optymalnie i z niewielkim wysiłkiem poruszać podnośnikiem bębnowym.

Podczas pracy z wywrotką beczkową Secu Plus od razu widać, że produkt ten został opracowany jako uzupełnienie naszego wózka beczkowego. Duża galwanizowana platforma jest idealna do podnoszenia beczki bezpośrednio z Secu Comfort. Innowacyjna konstrukcja Secu Plus sprawia, że ustawienie beczki w pozycji poziomej jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych wywrotnic beczek. Można to również bardzo dobrze zobaczyć na naszym filmie aplikacyjnym.

Czy produkty zostały również odpowiednio przetestowane?

Oczywiście. Na wczesnym etapie prac projektowych wykorzystywane siły i naprężenia są najpierw obliczane teoretycznie za pomocą symulacji FEM. W trakcie tego procesu każdy element oraz interakcje między różnymi elementami są dokładnie testowane z punktu widzenia ergonomii. Oczywiście zawsze zwracamy uwagę na aktualnie obowiązujące standardy i wytyczne.

W przypadku ręcznego przemieszczania ładunków, na przykład w związku z maszynami, jest to norma ISO 11228-1. Określa ona na przykład siłę pchania, jaką należy utrzymać podczas transportu lub podnoszenia. Poza tym jednak staraliśmy się nie tylko spełnić wymagania normy, ale także osiągnąć jak najlepsze wyniki dla użytkownika.

Dobrym przykładem jest tu wywrotnica Secu Plus: przy różnych położeniach kątowych zmienia się również położenie bębna. Dostosowywaliśmy i optymalizowaliśmy konstrukcję przez tak długi czas, że zawsze uzyskuje się minimalną siłę nacisku dla użytkownika.

Kiedy projekty wspomagane komputerowo są już zadowalające, buduje się różne prototypy, na których następnie przeprowadza się testy praktyczne. W kilku rundach testów badane i optymalizowane jest krok po kroku wykorzystanie sił manipulacyjnych oraz postawa fizyczna różnych osób biorących udział w testach. Naturalnie po raz kolejny ujawniają się ważne odkrycia - a nawet całkiem pozytywne wyniki. Wciąż pamiętam testy naszego wózka beczkowego Secu Comfort: kolega z biura wpadł do nas i też chciał go przetestować. W końcu był zachwycony łatwością obsługi, ale zapytał mnie, jak to będzie wyglądało z pełną lufą. Poinformowaliśmy ją, że nasza beczka testowa jest rzeczywiście pełna.

I wreszcie, co ogólnie mogą zrobić firmy, aby zapewnić większą ergonomię w miejscu pracy?

Z zasady przedsiębiorstwa są zobowiązane do identyfikowania zagrożeń i napięć oraz do ich ograniczania w możliwie największym stopniu.

Dokonuje się tego w ocenie ryzyka związanego z daną czynnością. Źródłem wiedzy na temat maksymalnych obciążeń fizycznych jest rozporządzenie w sprawie przenoszenia ładunków. Zasadniczo z rozporządzeniem w sprawie przemieszczania ładunków stykają się wszyscy pracownicy i pracodawcy, którzy muszą podnosić, przenosić, przesuwać, ciągnąć, pchać lub odkładać ciężkie ładunki w miejscu pracy ręcznie, tj. przy użyciu siły fizycznej człowieka.

Biorąc pod uwagę działalność i liczbę pracowników, pracodawca musi zapewnić odpowiednią organizację i środki niezbędne do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Można to zrobić przede wszystkim przy użyciu odpowiedniego sprzętu do przenoszenia.

PRZEKONAJ SIĘ O MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWANIA PRODUKTU, OGLĄDAJĄC FILM O PRODUKCIE

Chętnie udzielimy Ci porady!

Czy to przez telefon, e-mail, czy też osobiście w siedzibie Państwa firmy - chętnie pomożemy i doradzimy. Skontaktuj się z nami.

Fachowe doradztwo 22 279 40 00

Artykuły powiązane

Ładowanie ...
i

Informacje specjalistyczne na tej stronie zostały starannie opracowane zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. DENIOS Sp. z o.o. nie może jednak udzielić żadnej gwarancji ani przyjąć odpowiedzialności za aktualność, kompletność i poprawność zarówno wobec czytelnika, jak i osób trzecich. Wykorzystanie informacji i treści do celów własnych lub osób trzecich odbywa się zatem na własne ryzyko użytkownika. W każdym przypadku należy przestrzegać obowiązujących lokalnie aktów prawnych.

Menu
Zaloguj
Twój koszykDodano do koszyka
Do koszyka
Chętnie pomożemy!

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

Pon - Czw: 8:00 - 17:00 | pt 8:00 - 16:00