Covestro AG, z siedzibą w Leverkusenie, jest jedną z wiodących na świecie firm produkujących polimery. Firma Bayer MaterialScience zmieniła nazwę na Covestro w 2015 roku i od tego czasu prowadzi niezależną i bardzo udaną działalność międzynarodową w zakresie badań i produkcji zaawansowanych technologicznie materiałów, takich jak powłoki, systemy klejów i uszczelniaczy, poliwęglany i poliuretany. Firma Covestro zatrudnia prawie 16 000 osób na całym świecie, z czego około 6000 w samych Niemczech. Jest to wielka odpowiedzialność, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę pracowników.
Wysokie wymagania przy pracy z proszkami: Przy pracy z surowcami chemicznymi w postaci proszku lub pyłu obowiązują podwyższone wymagania dotyczące bezpieczeństwa w zakresie projektowania miejsc pracy w celu ochrony pracowników. Kontakt ze skórą, a nawet wdychanie emisji materiału może być niebezpieczne dla zdrowia pracowników. W związku z tym firma Covestro położyła duży nacisk na ochronę pracowników podczas przeprojektowywania obszaru badawczego, w którym pracownicy pracują z mieszaninami proszków. Szczególne wyzwanie: oprócz optymalnej ochrony pracowników, zaplanowane etapy pracy polegające na ważeniu, przesiewaniu i mieszaniu powinny być wykonywane w sposób jak najbardziej wydajny i ergonomiczny. Zadanie to miało być wykonane w trzech obszarach roboczych, które Covestro określiło wspólnie z inżynierami projektu z DENIOS AG. DENIOS mógł spełnić wszystkie wymagania stawiane stacjom roboczym i był wybrany do realizacji projektu.
Zbieranie zanieczyszczeń za pomocą technologii eżektorowej: Rozwiązanie DENIOS składa się ze strefy ważenia, strefy przesiewania i komory mieszczącej mieszalnik intensywny. W strefie ważenia chemikalia są przenoszone z czasem większych pojemników do mniejszych jednostek i ważone są bardzo małe ilości. Stół roboczy DENIOS zapewnia sprawne zbieranie i odsysanie powstających emisji.
Substancje przeznaczone do obróbki są podawane na stół roboczy za pomocą pionowego popychacza umieszczonego z boku. Przenośne, elektroniczne urządzenie podnoszące pomaga użytkownikowi w przenoszeniu i wkładaniu większych pojemników.
Stół roboczy DENIOS jest stosowany także w strefie przesiewania, gdzie używa się przesiewacza wibracyjnego. W tym przypadku jednak ten stół roboczy nie ma powierzchni roboczej i jest wyposażony w podwójne drzwi skrzydłowe. W tym obszarze materiały ważone są ekranowane. Stół roboczy wychwytuje również emisje powstające podczas tego etapu pracy za pomocą technologii eżektorowej i odprowadza je do tylnej ściany.
Dwa stoły robocze typu Premium zostały zaprojektowane zgodnie z częścią 3 normy EN 14175. Ta część normy europejskiej EN 14175 reguluje specyfikację metod badań typu służących do oceny bezpieczeństwa i wydajności przepływu powietrza oraz zdolności zatrzymywania powietrza przez dygestoria.
Specjalne dysze umieszczone na przedniej krawędzi blatu roboczego i w obszarze sufitu kierują strumienie powietrza, tzw. eżektory, specjalnie na listwę odciągową w tylnej ścianie. Powstałe w ten sposób prądy powietrza kierują opary i pyły w stronę tylnej ściany, skąd są one bezpiecznie odsysane w sposób ukierunkowany. W ten sposób wszystkie emisje są bezpiecznie usuwane przy minimalnym zapotrzebowaniu na powietrze. Technologia eżektorowa jest przeznaczona do procesów, które wymagają środowiska bez przeciągów.
Intensywna mieszarka niezbędna do ostatniego etapu pracy mieści się w wolnostojącym stanowisku DENIOS z drzwiami skrzydłowymi. W tym miejscu miesza się wcześniej przesiane materiały. Podczas tego procesu może powstawać pył, który jest unoszony w powietrzu. Kabina, analogiczna do stołów roboczych używanych w obszarze ważenia i przesiewania, służy do bezpiecznego odsysania tych emisji. Drzwi w części przedniej nie tylko zwiększają ochronę pracowników, ale także zmniejszają poziom hałasu w mieszarce.
Zarówno stoły robocze, jak i wolnostojąca stacja robocza są podłączone do systemu odprowadzania powietrza klienta i mogą być obsługiwane oddzielnie dzięki specjalnym elementom sterującym. Aby spełnić wysokie wymagania jakościowe w obszarze badań firmy Covestro, wszystkie trzy systemy są wykonane w całości ze stali nierdzewnej.
Ochrona całego procesu produkcyjnego: Covestro AG wielokrotnie korzystało z wieloletniego doświadczenia projektowego DENIOS w dziedzinie techniki powietrza i wykrywania zanieczyszczeń. Cały przebieg pracy w nowo zaprojektowanym obszarze badawczym jest bezproblemowo zabezpieczony i stanowi dodatkową wartość dodaną dla użytkowników i operatorów. Oprócz samej realizacji tego projektu inżynierowie projektu DENIOS zajęli się koordynacją z innymi usługodawcami, aby móc przekazać projekt jako gotowe rozwiązanie typu "wszystko w jednym". Poza aspektem bezpieczeństwa własnych pracowników, firma Covestro otrzymała optymalne rozwiązanie umożliwiające wydajne i ergonomiczne wykonywanie różnych etapów pracy. DENIOS wdrożył też dla Covestro funkcję Standby, która dodatkowo wspiera oszczędzanie energii. Pomimo skutecznego wykrywania zanieczyszczeń nie ma przeciągu, który mógłby stać się niewygodny dla użytkownika lub powodować zawirowania materiałów. Ważny aspekt bezpieczeństwa w codziennym obchodzeniu się z proszkami i pyłami.
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.
Wesołych Świąt! Nasz magazyn będzie zamknięty od 17 grudnia do 2 stycznia 2025 r. Dostawy zostaną wznowione 2 stycznia. Przepraszamy za niedogodności i dziękujemy za zrozumienie.